×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Sağlık Yaşam Spor Eskişehir tanıtım İlçeler Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Tedarikçi firmalar mağdur oldu

Arıman Makine’nin sahibi Serhan Arıman bakanlık tarafından yayınlanan genelgede tedarikçilerin muafiyet dışı kaldığını söyledi.

Gündem 04/05/2021 16:44 04/05/2021 16:44

A- A+

Arıman Makine Hırdavat’ın sahibi Serhan Arıman, 29 Nisan’da İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelge kapsamında birçok işyerinin 17 gün boyunca muafiyet dışı kaldığını anımsattı.

Çok geniş bir sektörün muafiyet dışı kaldığını ifade eden  Serhan Arıman, “Üretime katkı sağlayan tedarik sektörü, bazılarının zannettiği gibi sadece şahısların ev ve tamirat ihtiyaçlarını karşılayacak aletleri malzemeleri değil, Eskişehir’de 300’ü aşan, bölge merkezi olması hasebiyle de bir o kadar da Kütahya, Afyon, Bilecik’teki organize sanayi bölgelerine malzeme tedarik eden ticari hacmi çok yüksek firmalardır. Nasıl mı? Tabi ki kurumsal satın alma departmanlarından gelen e postalara, fakslara fiyat teklifi vererek, eğer fabrika için üretimin durmasına yol açacak acil bir malzeme ise bizzat araçları ile gelerek tedarikçilerin iş yerlerine giderek üretimin durmaması için kapı kapı dolaşırlar. Bu sektörde olanlar çok iyi bilir üretim durmasın diye gece vakti bile dükkan bile açılır, açtırılır…” dedi.

Sade vatandaş değil üretim sektörü

Serhan Arıman, konuyla ilgili değerlendirmesinde “Nalburlar, hırdavatçılar, rulmancılar, hidrolik, pnömatikçiler, elektrikçiler, makine ve yedek parça satıcıları, kaynak makinaları ve sarf malzemeleri satıcıları, kesici takımlar satıcıları… Ve daha ismini sayamayacağım birçok firma… Evet bu firmaların hepsi tedarikçidir. İşleri, ekmek kapıları yukarıda saydığımız yüzlerce fabrikadır. Bu firmaların şehirdeki sade vatandaşın ihtiyaçlarıyla hemen hemen hiçbir bağı yoktur. Bu firmalar tekniktir, teknolojiktir. Tedarik ettikleri ürünlerin çoğu üretimde, ar-gede iş geliştirme ve çözüm odaklı katma değer sağlayacak ürünlerdir. Sonuç olarak demek istediğimiz şudur” diye konuştu.

Üretim varsa tedarik vardır

Arıman şunları söyledi, “Üretim varsa tedarik şarttır. Üreticinin olduğu yerde tedarikçi olmazsa olmazdır. Üretici açıksa Fabrikalar açıksa tedarikçi açık olmalıdır. Peki öyle mi oldu? Ne yazık ki bu tedarikçiler 17 gün boyunca kapalı hükmünde… Düşünebiliyor musunuz? Bu şehirde neredeyse bir üretici fabrikanın verdiği kadar vergi veren tedarikçi firmalar varken, üretici-tedarikçi ayrılmaz bir parçayken, tedarikçiler kapalı durmak zorunda… Peki, bu tedarikçiler bu 17 gün boyunca ne yapacak? Söyleyelim; Günü gelen banka kredilerini ödemek zorunda. SGK, KDV ödemek zorunda. İş yerine getiremediği personellerinin maaşlarını ödemek zorunda.  En önemlisi de günü gelen çeklerini ödemek zorunda.  Efendim? Çekler 1 Haziran’a ertelenmiş mi dediğinizi duyar gibiyim. Yok efendim değerli TOBB başkanımızın sabahın erken saatlerinde müdahalesiyle o iş iptal oldu. Aynı gün saat 16.00 ‘da çekler bankalardan çekildi… Neymiş efendim? Çekler mücbir sebep olduğundan ödemesen de olurmuş. Bakın değerli okurlar, ticari geleceğini düşünen köklü hiçbir tedarikçi firma bunu kolay kolay yapmaz, yapamaz. Çünkü ticaret güven gerektirir, devamlılık gerektirir, istikrarlı ödeme gerektirir. Ne yazık ki TOBB gibi ticaret ve sanayinin en üst çatı birliği koca, koskoca bir sektörü muafiyet dışı kalmasına gözyumdu ya da unuttu, unuttu, unuttu… Aklımızda kalan bir diğer soru da çeklerin 1 aylık tehiri ile ilgili verdiği tepkiyi tedarikçiler için neden vermedi?”

 Satın alma departmanları İstanbul’a yöneldik

Arıman “Bu süreçte fabrikalar tedariklerini nasıl yapıyorlar” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Satın alma departmanları Eskişehir tedarikçileri yerine İstanbul’daki üretici, ithalatçı firmalardan teklif toplayıp kargo ile malzemeleri getiriyorlar. İnternetteki alışveriş sitelerinden kolaylıkla malzeme alabiliyorlar. Eskişehir’deki tedarikçilerden 60, 90,120 gün vadeli alırken, şimdi havale göndererek ya da kredi kartı ile alışveriş yaparak alıyorlar. Tedarikçi genelgeye uymak için günde defalarca evden işe gitmek zorunda. Kapalı kepenkler ardında malzeme hazırlamak için ekmeğini kazanmaya çalışırken, Kamu görevlilerine derdini anlatmak için ne yapacağını şaşırmış durumda. Ticaret odası deseniz sadece genelge kapsamındaki yazıları üyelerine göndermekle meşgul. TOBB ses çıkaramıyor ki Ticaret Odası ne yapsın?” diye konuştu.

YORUMLAR

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın

Tel:(222) 255 56 26 | Mail: info@eskisehirgazete.com

Adres: Vişnelik Mh. Öğretmenler Caddesi No:98/A