×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Sağlık Yaşam Spor Eskişehir tanıtım İlçeler Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Faydalı linkler Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

İhracatta toparlanma devam ediyor

Salgının etkilerine rağmen Eskişehir Sanayicisi ihracat rakamlarını yukarıya taşımaya devam ediyor.

Ekonomi Gündem 02/04/2021 16:32 02/04/2021 16:34

A- A+

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi'nce (TİM) açıklanan ihracat verileri değerlendirildi. Eskişehir'in Mart ayı ihracatının bir önceki aya göre yüzde 12'lik artışla 92,8 milyon dolar olarak gerçekleştiği değerlendirmede vurgulandı.

Kayıplar telafi ediliyor

2020 yılının Mart ayında 91,3 milyon dolar olan ihracatta 2021 yılının Mart ayında yüzde 2'lik bir artış meydana geldiği ifade edilen yazılı açıklamada, “Ocak-Mart dönemine bakıldığında ise 2020 yılında 271 milyon dolar olan Eskişehir ihracatı 2021 yılının aynı döneminde 258,5 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dünya genelindeki salgın nedeniyle geçen yılın ihracat performansına göre yaklaşık yüzde 5'lik bir kayıp söz konusu. Gerilemede salgının etkileriyle birlikte özellikle havacılık sektöründe ve hammadde tedarikinde yaşanan sorunlar da önemli bir rol faktör” görüşüne yer verildi.  

Etkiler halen hissediliyor

Mart ayında ihracat rakamlarında olumlu tablo güçlenerek devam ediyor. Salgında aşılama çalışmalarının 2021 yılına olumlu etki edeceği, ancak diğer taraftan yeni dalga ve vaka artışlarına dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı. Salgının yarattığı tüm olumsuzluklara rağmen dış ticarette oldukça olumlu bir tablo yaratılmasını sağlayan üreticilerin Türk ürünlerini dünyanın dört bir noktasına ulaştırmaya devam ettikleri belirtildi. Firmalarımızın yeni ihracat pazarları ve iş imkanları edinmelerine yardımcı olmak amacıyla Eskişehir Sanayi Odası'nın bu konudaki çalışmalarının artarak devam edeceği ifade edildi.
 

YORUMLAR

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın

Tel:(222) 255 56 26 | Mail: info@eskisehirgazete.com

Adres: Vişnelik Mh. Öğretmenler Caddesi No:98/A