×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Sağlık Yaşam Spor Eskişehir tanıtım İlçeler Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Kripto Para borsası Faydalı linkler Kripto Para Borsası Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Frig Vadisinde nereler gezilmelidir?

Günümüzde frig vadisi olarak bilinen ve içinde Yazılıkaya’yı da barındıran vadi, Kütahya Eskişehir ve Afyonkarahisar sınırlarının birleştiği konumda yer almaktadır.

Eskişehir tanıtım 28/03/2021 03:34 28/03/2021 16:21

A- A+

Vadi Eskişehir merkezine 80 km uzakta olup, Seyitgazi üzerinden kolayca ulaşılabilmektedir.
Han ilçeçi sınırlarındaki Yazılıkaya anıtı ve çevresi dikkat çeken eserler içerir. 17 Metre yüksekliğindeki bu ihtişamlı kaya eser üzerindeki düzenli geometrik şekillerle hayranlık uyandırır. Bu kayanın Ana Tanrıça Kybele için inşaa edildiği görüşü ağır basmaktadır.
Dikkat edenler kayanın ortasında bir boşluk olduğunu görecekler. O boşlukta Kral Midas’ın mezarı bulunduğu iddia edilmektedir.
Yazılıkaya’yı ziyaret edenler kayalara oyulmuş mezarları rahatça görebilirler. Bu mezarlardan en büyüğü krallarına ait olup, eşyaları ile birlikte gömüldükleri bilinmektedir.  Tümülüs denilen yapay mezarların Anadolu’ya Friglerle geldiği varsayılıyor.


Frig Vadisine nasıl gidilir?


Eskişehir’den Frig Vadisi arabayla 59 kilometre -  45 dakika,
Ankara’dan Frig Vadisi arabayla 297 kilometre  - 3 saat 20 dakika,
İstanbul’dan Frig Vadisi arabayla 292 kilometre  - 4 saat,
Kütahya’dan Frig Vadisi arabayla 27 kilometre - 25 dakika,
Afyonkarahisar’dan Frig Vadisi ise 121 kilometre - 1 saat 26 dakika.


 
Frig vadisinde nereler gezilmeli?


Haritanın canlı hali için tıklayınız

 

Aslanlı Mabet


Eskişehir’in görüleme değer ilçesi Seyitgazi’nin Kümbet Köyünde buluna Aslanlı Mabet’in diğer adı Solon’un Mezarıdır. Frig döneminden gelen bu mabet adını kaya üzerindeki aslan kabartması ve “solon” yazısından alır.
Kümbet Köyü Eskişehir’e 75 km uzaklıktadır.
 

Himmet Baba Türbesi


Kümbet Köyü’nün 2. Durağı da 13. YY dan beri ayakta duran Himmet Baba Türbesidir. Köyün kayalıklarına konumlanmış olan yapı dışarıdan sekizgen içeriden ise dairesel bir plana sahiptir.  Çatısı ise yine tuğladan sekizgen tabanı piramit şeklindedir.Yapıda Bizans döneminden kalan mermerler kullanılmıştır.  İnşaat teknikleri ve çevresindeki mezar taşlarından Osmanlı dönemi yapısı olduğu anlaşılmaktadır.


 
Gerdekkaya Anıtı


Anadolu’da bir dönem çok kullanılan kaya içi mimarisine güzel bir örnektir. Yapı kaya oyularak üçgen bir alını taşıyan 2 ana sütun ile Helenistik tarzı ile dikkat çekmektedir.  Soğanlı vadisinde bulunan yapı içinde 2 mezar odası bulunuyor. Odaların içinde birçok mezar tekneleri olduğu gözlenebiliyor. 
 

Pişmiş Kale


Vadiden 108 m yüksekteki bu kaya yığını şu anda pek anlaşılmasa da, zamanında savunma amaçlı bir kale olduğu biliniyor. 3 yönden girişi olan kale, kayalar oyularak yapılmış mekanlar ve depolar içerir. Mekanlara inilen merdivenler ve sarnıçlar günümüze kadar varlığını korumuştur. Frig döneminden sonra gelen medeniyetler tarafından de yine kale olarak kullanıldığı bilinmektedir.
Pişmiş kale Yazılıkaya köyüne 1.2 km uzaklıktadır.
 

Yazılıkaya


Frig vadisinin en Görkeli ve görülmeye değer noktalarındandır. Tarihte friglerin günümüze ulaşan en ihtişamlı imzaları niteliğindedir. Kaya üzerindeki frigce yazıtta geçen midai kelimesi bu adla anılmasının sebebidir. Yazılardan dolayı halk tarafından “Yazılıkaya” adı ile kullanımı daha yaygındır.
Anıt 17 m yüksekliğinde ve 16.5 m genişliğindedir. Anıtın merkezinde ise kapıya benzer bir niş bunulur.  Bu alan için bir çok rivayet olsa da tarihçiler Tanrıça Matar heykelinin buraya yerleştirilerek dini törenlerde kullanıldığını bildiriyor.
Eskişehir’den 80 km uzaktaki bu anıt çevresinde yine kayalardan oyulmuş mekanlar bulunuyor.

 

Yapıldak Asar Kale


Yapıldak köyünün güney batırındaki doğal kayalardan oluşan bir kaledir. Vadideki bir çok kale gibi günümüz kale anlayışından çok farklı doğal kalelerdendir.
 

Arslankaya Tapınağı


M. Ö 7. Yy da yapıldığı tahmin edilen ve adını dev aslan kabartmalarından alan tapınak, Üçlerkayası köyünü geçtikten sonra Emre gölü yakınındadır. Kaya mekanların genelinde olduğu gibi kayanın bir yüzeyi düz olarak kesilmiş ve üçgen alınlıklı bir kaya mezar oluşturulmuştur. Üçgen başlık içinde sağ ve solda 2 sfenks  bulunur.  Ana kütlede ise 2 aslan kabartması arasında Kibele yerleştirilmiştir. Anıta adını veren aslanlar ise 2 yan cephededir ve arka ayakları üzerine şahlanmış ve kükreyen şekilde işlenmiştir.

 

Üçlerkayası


Afyonkarahisar sınırları içinde İhsaniye ilçesi,   Üçler kayası köyü sınırlarındadır. Kaya bir kütlede çok katlı bir yapı görüntüsü veren oyma odacıklardan oluşur. Roma ve Bizans döneminde kullanılan anıtmezar ve su sarnıçları mevcuttur.  Çevredeki peribacaları ile de dikkat çeken bir noktadır.
 

Yılantaş  anıt mezar


Aslantaş gibi soylu birisinin mezarı olduğu rivayet edilen yılantaş, bir etki ile devrilmiş şekilde ziyaretçileri karşılamaktadır.  Adı yılantaş olsa da üzerinde yine bir aslan kabartması vardır. Yıkılan kayalarda baş ve ayak kısımları net olarak incelenebilmektedir. Adını muhtemelern mezar kapısı üzerindeki iki yılan ve onlara saldıran savaşçı kabartmasından almaktadır.
 
 Avdalaz kalesi


Bir kayanın oyulması ile elde edilmiş doğal bir kaledir.  Kütlenin alt kısımlarında mezar odaları , üst kısımlarında yerleşim alanları mevcuttur. Çevreye hakim bir noktada olan kalede Roma ve Bizans döneminden kalan mezarlkara da rastlanır.

Ayazini ören yeri


Eskişehir-Afyonkarahisar yolundan ulaşılan Ayazini köyünde buluna alan mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.
Roma ve Bizans döneminden kalan çeşitli mezarlar, kiliseler ve kaya yerleşimler mevcuttur.


 
Ayazini kilisesi


Bizans döneminde kaya oyularak yapılmış olan kilisenin girişindeki  kubbe ve apsis dikkat çekmektedir.  İç yapısı ise kubbeli olup, halk arasında “Gavur Hamamı” olarak ta biliniyor.
Yakın tarihe kadar içinde kaynatılan sularla banyo yapan halk bu ismi takmış.


 
Ayazini kaya mezarları


Ayazini beldesinin halen kullanılan mezarlığı ile aynı yerde olan bu kaya mezarlar , Roma ve Bizans dönemine ait aile ve tek kişilik odalar şeklindedir. Bazıları tek bazıları çift katlı olarak oyulmuştur. Odaların girişlerinde medusa oymalı üçgen  alınlıklar  mevcuttur. Odalarda ise kemerli tekne mezarlar vardır.  Mezarlardan birisindeki karı koca kabartması ilgi çekici olup, mezar sahipleri olduğu tahmin edilmektedir.


 
Ayazini kaya evleri


Ayazini beldesinde girişte sol taraftaki alanda bulunan tüf kayalara oyularak yapılmıştır.  Evler  tek, 2 katlı veya yan yana bağlantılı odalarla  oyulmuş ve bir mahalle görünümündedir.  Bir çok kaya şehirde görülen merdivenle çıkış ve birbirine tünellerle geçiş burada da kendisini göstermektedir.
Evler içinde oturma yerleri, ocak, depolama alanları görülmektedir. Bazı evlerde alaturka diyebileceğimiz ve dışarıya açılan tuvaletler bulunmaktadır.
 

İLGİLİ HABER

YORUMLAR

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın

Tel:(222) 255 56 26 | Mail: info@eskisehirgazete.com

Adres: Vişnelik Mh. Öğretmenler Caddesi No:98/A