×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Sağlık Yaşam Spor Eskişehir tanıtım İlçeler Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Kripto Para borsası Faydalı linkler Kripto Para Borsası Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş İletişim

Eskişehir’de okullarda vakalar artıyor

Eğitim-Sen Eskişehir Şubesi okullarda yüz yüze eğitimin başlamasının ardından ilk haftayı değerlendirdi.

Eğitim 14/09/2021 11:18 14/09/2021 11:19

A- A+

Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan yaptığı açıklamada;

“Okullarımız açılalı 1 haftayı geçti. Sorunların çözümü konusunda Milli Eğitim Bakanlığı neredeyse hiç bir adım atmadı. En temel sorun olan yardımcı hizmetlilerin işe başlaması adeta kara mizah konusu oldu.

Eskişehir de bugün itibariyle 10 a yakın okulda sınıf karantinası uygulanıyor.

Eskişehir’de işe başlayacak olan personel sayısı 188′ dir. Bu arkadaşlar 50 Tepebasında 50 Odunpazarı kalanı da ilçelere dağıtılmıştır.

Eskişehir de 513 okul yöneticileri yetersiz bütçe ve  188 personel ile nasıl salgın koşullarında  okulları hijyenik tutacaktır?

1 haftada merkez ve ilçe  okullarında covid tanısı konan öğrenci ve öğretmenler oldu. Sınıflar karantinaya alındı. Şartları düzelterek ancak okulları açık tutmak mümkündür.

MEB daha ilk hafta sınıfta kaldı.

En erken 1 Ekimde göreve başlayacak olan bu arkadaşlar gelene kadar okulların temizliği nasıl yapılacaktır? Okullara sadece hijyen malzemesi göndermek yeterli değildir.

Okulların açılma takvimi aylar önce açıklanmasına rağmen 1 Ekim’de başlayacak TYP kapsamında görevlendirmelerde takvimin öne alınması ile ilgili dahi hazırlık yapılmadı.

Okullarda temizlik görevlisi yok veya yetersiz!

Salgın hiç yaşanmamış gibi, alınmayan önlemlerle okullar açıldı.

Ve bütün yük öğretmen ve velilere bırakıldı.

Eğitim artık bu ülkede hak olmaktan çıkarıldı.

Eğitim sistemimizdeki kamusal, parasız, bilimsel, laik eğitim ile ilgili haklarımız geri alınmaya ve güvenceli iş yaşamımız sözleşmeli, ücretli, esnek çalıştırma adı altında yok edilmeye çalışılmaktadır. Okullarımızda kayıt dışı ve güvencesiz koşullarda çalıştırılacak insanlardan siyasi iktidarın il-ilçe yönetimlerinden ve İŞKUR üzerinden referans istenmesi ise hukuku ve vicdanları zorlayan, insan onuruna aykırı bir durumdur. Sözleşmeli, ücretli, çalıştırma biçimlerine son verilmeli, okullarımızın ihtiyacını giderecek sayıda kadrolu yardımcı hizmet personel ataması bir an önce gerçekleştirilmelidir.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası olarak, eğitim emekçilerinin ekonomik, özlük ve demokratik haklarına ve öğrencilerimizin eğitim hakkına sahip çıkacağız. Eğitimin bir bileşeni olan yardımcı, destek ve idari personelin kadrolu olarak istihdamı için acil önlemlerin alınması konusunda eğitim kamuoyuna ve MEB’e çağrıda bulunuyoruz. Bu zorlu mücadelemizde tüm eğitim ve bilim emekçilerini Eğitim Sen’de örgütlenmeye ve birlikte mücadeleye davet ediyoruz.”

YORUMLAR

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın

SHS | Copyright © 2021