×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Sağlık Yaşam Spor Eskişehir tanıtım İlçeler Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Kripto Para borsası Faydalı linkler Kripto Para Borsası Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Eskişehir Camileri

Müzeleriyle, Adalar’ıyla, Odunpazarı’yla, parklarıyla, Porsuk’uyla turizmin canlı olduğu şehirlerin başında gelen Eskişehir, inanç turizmi açısından da oldukça zengin. Türbe, camii ve külliyeleri her yıl binlerce kişiyi ağırlıyor.

Eskişehir tanıtım 28/03/2021 15:49 28/03/2021 15:50

A- A+

Birçok farklı dönemden esere ev sahipliği yapan Eskişehir’in hem ilçeleri hem de merkezinde yüzlerce türbe, camii ve külliye var. 

Odunpazarı çevresi bu kültürle yoğrulmuş bölgelerden. 1500’lü yılların başında yaptırılan Kurşunlu Külliyesi başlı başına kente ve bölgeye kimlik kazandıran önemli eserlerden biriyken, çevresindeki evlerin içi ve bahçelerindeki türbeler ile çok farklı bir atmosfer oluşturuyor. Osmanlı Dönemi’ne ait olan eser, Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. Camiinin adı kubbesinden geliyor, kubbesi kurşunla kaplı olduğu için bu isim verilmiş. O zamanlar külliyenin içinde cami, şadırvan, zaviye, talimhane, harem, imaret, Mevlevi şeyhlerine ait türbe ve iki kervansaray varmış. Bugün ise külliye içindeki kervansarayda Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Cam Sanatları Merkezi bulunuyor. Hatta külliye, Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Yine Odunpazarı'nda bulunan Akoğlan, Ak, Orta, Topçular, Hacı Hasan Ağa, Alaattin Camileri tarihi birer yapı. 

Hamamyolu’ndaki Çarşı Camii ise sokakla iç içe olan, birinci ulusal mimari üslupta bir yapı. Çarşı Camii ile ilgili şaşırtıcı olan konu, camiinin ısıtma sistemi. 1929’da yapılan camiiyi ısıtmak için ne elektrik ne de doğalgaz kullanılıyor. Isınma ihtiyacı Eskişehir’in yeraltı kaynağı olan sıcak su ile karşılanıyor. 

Akarbaşı Camii içinse eskiler ‘’Akarbaşı Deresi’nden kalma bir iz’’ diyor. Akarbaşı Camii’nin 18. Yüzyılın ortalarına doğru yapıldığı rivayet ediliyor. Bu camiinin minaresinin halk tarafından yapıldığı biliniyor. 

Kentin en görkemli ve ön planda olan bir diğer camiisi ise kesinlikle Reşadiye. Arkasında Eskişehir Valiliği ve eski Adliye binası bulunur. Karşısındaki Taşbaşı Çarşısı ve İl Halk Kütüphanesi ile yine halkla hem görsel hem fiziksel açıdan çokça ilişki kuran bu camiinin yapımına 1969’da başlanmış ve 9 sene sürmüş. 

Eskişehir’de modern ya da alışılmışın dışında camii tasarımlarına da verebileceğimiz örnekler var. Bunlardan birisi kesinlikle Organize Sanayi Camii. Yatay olarak uzayan camii minaresiyle de diğerlerinden ayrılıyor. 

İlahiyat Camii de yine bu grupta verebileceğimiz örneklerden bir diğeri. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Kampüsü içinde bulunan cami, betonarme kabuk şeklindeki tasarımıyla alışılmış camiilerden ayrılıyor. Çift minareli olan camiinin kapasitesi 2500 kişi. 

 

YORUMLAR

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın

Tel:(222) 255 56 26 | Mail: info@eskisehirgazete.com

Adres: Vişnelik Mh. Öğretmenler Caddesi No:98/A