×

Kurumsal

Künye Kullanım Sözleşmesi Gizlilik Politikası Yayın İlkelerimiz Özel Üyelik

Haber Kategorileri

Gündem Ekonomi Siyaset Asayiş Eğitim Sağlık Yaşam Spor Eskişehir tanıtım İlçeler Röportajlar

Medya

Foto Galeri Web TV Canlı TV

Makaleler

Yazarlar Makaleler

Servisler

Seri İlanlar Firma Rehberi Biyografiler Nöbetçi Eczaneler Namaz Vakitleri Kripto Para borsası Faydalı linkler Kripto Para Borsası Puan Durumu Fikstür Anketler

Destek

Üye Ol Giriş

Bir vurup bin ah işittiler

Emek mahallesini ziyaret eden CHP ekonomi masası üyesi milletvekillerine esnaflar dert yandı, “yardım dediler, hiçbir şey almadık”

Ekonomi 06/06/2021 15:36 06/06/2021 15:38

A- A+

Eskişehir’de Emek Mahallesi’nde esnaf kendisini dinlemeye gelen CHP’li vekillere dert yandı. Salgın döneminde hiçbir destek almadığını söyleyen bir fırıncı esnafı, “3 dükkânım vardı ikisini kaybettim, arabamı sattım, borç bitti ama ben de bittim” dedi. Oto aksesuarcısı iş yapamadığı için altı aydır ev kirasını, iki aydır da dükkan kirasını ödeyemediği belirtirken, zücaciyeci esnafı da, “Yardım dediler, başvurduk. Hiçbirini alamadık” diye konuştu. CHP heyeti, “Her alanda, her sektörde daralma var. Kötü yönetilen bir salgın süreci neticesinde işletmeler, çalışanlar dahil milyonlarca aile olumsuz etkilendi. Eğer aşı doğru zamanda gelseydi, destekler tüm kesimlere ulaşsaydı durum bu kadar vahim olmazdı” dedi. Heyet ekonomideki buhrandan çıkışta partisinin çözüm önerilerini de aktardı. 

Esnafı tek tek dinlediler

CHP Sözcüsü Faik Öztrak başkanlığındaki ‘CHP Ekonomi Masası’ heyeti, Eskişehir’de esnafın sorunlarını dinledi. Heyet şehrin farklı mahallelerinde esnafı dinlerken, Odunpazarı ilçesi Emek Mahallesi’nin en işlek caddelerinden Ertaş caddesinde esnafı gezen heyete esnaf salgın döneminde hiçbir destek alamamaktan dert yandı. Heyette Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Uşak Milletvekili Özkan Yalım, İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, eski İzmir Milletvekili Aşkın Türeli yer alırken,Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve CHP Odunpazarı ilçe örgütü de heyete eşlik etti.

Üç dükkanım vardı, ikisini kaybettim

Bir fırıncı CHP’li vekillere pandemi döneminde iş yapamayınca batmamak için arabasını ve üç dükkanından ikisini sattığını anlattı. Fırıncı, evini satıp devlete olan bütün vergi borçlarını kapattığını söylerken, şunları anlattı:  “Salgın döneminde biz dükkanımızı hiç kapatmadık ama iş de olmadı. 3 dükkanım vardı. 5 ayda bir dükkan sattım. Arabamı sattım. Toptancıya, personele, devlete borcum kalmadı ama ben de bittim. İşletmemden 20 aile ekmek yiyordu. O insanları çıkarmak zorunda kaldım. Böyle giderse 5 ay sonra bu da kalmayacak. 75 bin lira destek verileceği söylendi. Gittik bir sürü evrak işi çıkardılar. Sanki almamamız için her şeyi yaptılar. Başından beri hiç kapanmaya gidilmemiş olsak en azından bir dükkanımı kurtarırdım.” 

6 aydır kiramı ödeyemiyorum

Oto aksesuarları satan esnaf ise, kendilerine en az 50 bin lira yardımda bulunulması gerektiğini söyleyerek, şöyle konuştu: “Üç ile beş bin dediler ya bir kuruş daha almadım. E devletten başvurdum. Reddedildi diyor. İki aydır dükkan kiramı, 6 aydır ev kiramı ödeyemiyorum. İş yapamadım ki. Akşam altıda bekçi, polis geliyor kapıya, kapat dükkanını. Kardeşim ben ne yapayım, iş yapamıyorum ki.” 

Destek diyorlar, yardım alamadık

CHP’li heyetin ziyaret ettiği zücaciyeci esnafı, destekler kapsamında son açıklanan 3 bin liralık yardımı da alamadıklarını söyleyerek, “Piyasada yardım olacak dediler. Yardımı alamıyoruz. İnsanlar gıdalarını zor alırken, bizim sattığımız ürünler ihtiyaçta ikinci planda kalıyor. İnsanlar gıdada bile çok zorlanıyorlar. Onun için oturuyoruz, bekliyoruz” dedi.

YORUMLAR

Yorum yapmak için üye olmanız gerekmektedir. Üye girişi yapmak için Tıklayın

Tel:(222) 255 56 26 | Mail: info@eskisehirgazete.com

Adres: Vişnelik Mh. Öğretmenler Caddesi No:98/A